Pismo PG | Politechnika Gdańska

Drodzy Czytelnicy!

Oddajemy w Wasze ręce pierwszy w tym roku numer naszej politechnicznej gazety. A jest to rok jubileuszowy, w którym obchodzimy 120 lat Politechniki Gdańskiej. Cieszmy się naszą historią, ale przede wszystkim teraźniejszością naszej Alma Mater, uczestnicząc w licznych wydarzeniach rocznicowych. Ich kalendarium znajduje się na końcu tego numeru „Pisma PG”. Jednym z wydarzeń była premiera filmu o nietuzinkowej osobowości PG, doc. Mariannie Sankiewicz. O filmie i o Ciotce, bo tak ją nazywano, traktuje artykuł Zielony atrament („Varia”). Do nostalgicznego nastroju wywołanego filmem dokłada się wspomnieniowy tekst naszego redakcyjnego nestora Zbigniewa Cywińskiego.

W sekcji „Edukacja” można znaleźć odpowiedź na pytanie, jak w rozpoczynającej się sesji zostać nauczycielem idealnym. Tradycyjnie wiele dzieje się na PG w obszarze nauki. Warto zajrzeć do sekcji „Nauka, badania, innowacje”, by dowiedzieć się, jak nawigować, by w miejskim gąszczu niezawodnie trafić na politechniczne wydarzenia rocznicowe, a jeśli, Boże uchowaj, coś złego nam się stanie po drodze, to na co możemy liczyć w kwestii regeneracji naszych nadwerężonych kości. Miłośnikom nietypowych lotów polecamy artykuł o ekranoplanie. 

Tradycyjnie polecamy artykuły cykliczne – zagadki algorytmiczne, nowości ze świata cyfrowego, teksty ze świata studenckiego i felieton językowy. Przyjemnej lektury!

Krzysztof Goczyła, redaktor naczelny „Pisma PG”

W najnowszym numerze

liczby pierwsze

Nauka w świecie cyfrowym okiem młodego inżyniera – nawigacja mobilna w miastach

Dynamiczny rozwój technologii ICT i miniaturyzacja komponentów elektronicznych doprowadziły do sytuacji, w której znaczna część światowego społeczeństwa korzysta z urządzeń mobilnych. Dzięki powszechnemu dostępowi do smartfonów każdy użytkownik może w prosty sposób sprawdzić swoje położenie, niezależnie od tego, gdzie w danej chwili się znajduje. Ponadto sami operatorzy sieci komórkowych oraz dostawcy szeregu serwisów korzystają z informacji opartych na systemach satelitarnych GNSS (Global Navigation Satellite Systems), aby monitorować i doskonalić jakość oferowanych usług.

czytaj dalej

chemia żywności

Zielony atrament! 

Tak wielu z nas pamięta Panią docent Mariannę Sankiewicz. Wymagająca, nie zawsze dostępna, ale zawsze oddana swoim studentom, prodziekan, a w kolejnej roli prorektor, wszystkie swoje decyzje podpisywała zamaszyście ZIELONYM ATRAMENTEM.

czytaj dalej

 

Z życia uczelni

Nauka, badania, innowacje

Edukacja

Studenci i Doktoranci

Sport

Varia

Wspomnienie

Felieton