" style="padding:1px 0 8px 0; font-size:14px;">Spotkania i konferencje zewnętrzne

Fundusze strukturalne

Co to jest?

Fundusze strukturalne są instrumentami Polityki Strukturalnej Unii Europejskiej. Ich zadaniem jest wspieranie restrukturyzacji i modernizacji gospodarek krajów UE. W ten sposób wpływa się na zwiększenie spójności ekonomicznej i społecznej Unii. Fundusze kierowane są do tych sektorów gospodarki i regionów, które bez pomocy finansowej nie są w stanie dorównać do średniego poziomu ekonomicznego w UE.

Istnieją cztery Fundusze strukturalne:

Dokumentem określającym kierunki i wysokość wsparcia finansowego ze strony Funduszy strukturalnych na realizację zamierzeń rozwojowych w Polsce po przystąpieniu do UE są Podstawy Wsparcia Wspólnoty (PWW).

PWW w Polsce są wdrażane za pomocą pięciu jednofunduszowych sektorowych programów operacyjnych (SPO), w ramach których beneficjenci mogą ubiegać się o dofinansowanie. Dotyczą one:

O dofinansowanie ze środków unijnych można ubiegać się również w ramach dwufunduszowego Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR), który zarządzany jest na poziomie krajowym, ale wdrażany w systemie zdecentralizowanym na poziomie poszczególnych województw. Z kolei wsparciu procesu wdrażania Funduszy strukturalnych służy stworzony do tego celu Program Operacyjny Pomocy Technicznej.

Fundusze unijne na lata 2004-2006

Unia Europejska w ramach polityki strukturalnej prowadzi działania mające służyć wyrównaniu poziomu życia we wszystkich krajach członkowskich wspólnoty. Unijne Fundusze Strukturalne to między innymi ponad 16 miliardów euro do wykorzystania przez Polskę w latach 2004-2006 w ramach Narodowego Planu Rozwoju. Celem tego planu jest rozwijanie konkurencyjnej gospodarki opartej na wiedzy i przedsiębiorczości, zdolnej do długofalowego, harmonijnego rozwoju - gospodarki zapewniającej wzrost zatrudnienia.

Plan koncentruje się na pięciu priorytetach:
  1. Wzrost konkurencyjności gospodarki
  2. Rozwój zasobów ludzkich
  3. Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego i rozwój obszarów wiejskich
  4. Rybołówstwo i przetwórstwo ryb
  5. Transport i gospodarka morska

Europejski Fundusz Społeczny (EFS)

Europejski Fundusz Społeczny jest najważniejszym instrumentem UE w zakresie rozwoju zasobów ludzkich oraz przeciwdziałaniu bezrobociu. Środki EFS przeznacza się w Polsce na realizację Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich, Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego oraz Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL ukierunkowanej na przeciwdziałanie dyskryminacji i zwalczanie nierówności na rynku pracy.

Projekty, realizowane przez wybrane w trybie konkursu instytucje szkoleniowe i uczelnie, dotyczyć mogą: Europejski Fundusz Społeczny współfinansuje w Polsce:

Sektorowy Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich (ZPO RZL)

Głównym celem SPO RZL jest:

"budowa otwartego, opartego na wiedzy społeczeństwa poprzez zapewnienie warunków do rozwoju zasobów ludzkich w drodze kształcenia, szkolenia i pracy".

Realizacja niniejszego celu przyczyni się do rozwijania konkurencyjnej gospodarki opartej na wiedzy i przedsiębiorczości. Harmonijny rozwój gospodarki ma zapewnić wzrost zatrudnienia i osiągnięcie spójności społecznej, ekonomicznej i przestrzennej z Unią Europejską na poziomie regionalnym i krajowym.

Cele SPO RZL są realizowane poprzez trzy Priorytety :

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (ZPORR).

Celem strategicznym Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego jest:

"tworzenie warunków wzrostu konkurencyjności regionów oraz przeciwdziałania marginalizacji niektórych obszarów, w taki sposób, aby sprzyjać długofalowemu rozwojowi gospodarczemu kraju, jego spójności ekonomicznej, społecznej i terytorialnej oraz integracji z Unią Europejską"

ZPORR jest jednym z siedmiu programów operacyjnych. Program ten rozwija cele NPR, określając priorytety, kierunki i wysokość środków przeznaczonych na realizację polityki regionalnej państwa.

Cele ZPORR są realizowane poprzez 4 Priorytety:

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR)

Utworzony został jako reakcja na coraz głębsze rozbieżności w rozwoju regionów.
EFRR będzie współfinansował projekty realizowane w ramach następujących programów operacyjnych:

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (ZPORR)

Celem strategicznym Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego jest:

"tworzenie warunków wzrostu konkurencyjności regionów oraz przeciwdziałania marginalizacji niektórych obszarów, w taki sposób, aby sprzyjać długofalowemu rozwojowi gospodarczemu kraju, jego spójności ekonomicznej, społecznej i terytorialnej oraz integracji z Unią Europejską"

ZPORR jest jednym z siedmiu programów operacyjnych. Program ten rozwija cele NPR, określając priorytety, kierunki i wysokość środków przeznaczonych na realizację polityki regionalnej państwa.

Cele ZPORR są realizowane poprzez 4 Priorytety:

SPO Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw

Sektorowy Program Operacyjny "Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004-2006" znany pod hasłem UNIA DLA PRZEDSIĘBIORCZYCH - "PROGRAM KONKURENCYJNOŚĆ" - to jeden z kluczowych dokumentów przygotowanych przez Polskę, przewidzianych w Narodowym Planie Rozwoju 2004-2006 i określających ramy wsparcia dla Polski z funduszy strukturalnych po przystąpieniu do Unii Europejskiej.

SPO WKP, wykorzystując zasoby sfery naukowo-badawczej oraz korzyści związane ze stosowaniem nowoczesnych technologii, w tym technologii informacyjnych oraz technologii wspierających ochronę środowiska, określa cele, priorytety i działania dotyczące realizacji polityki w zakresie przedsiębiorczości i innowacyjności, ze szczególnym uwzględnieniem sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP).

SPO Transport

Jest jednym z siedmiu programów operacyjnych służących realizacji Podstaw Wsparcia Wspólnoty na lata 2004 - 2006 (PWW). Program ten, wraz z częścią transportową strategii wykorzystania Funduszu Spójności, rozwija cele PWW, określając kierunki, priorytety, działania i wysokość środków przeznaczonych na rozwój sfery transportu.

Środki na współfinansowanie przedsięwzięć realizowanych w ramach SPO T pochodzą w głównej mierze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W przypadku SPO T głównymi beneficjentami końcowymi są: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Polskie Koleje Państwowe Polskie Linie Kolejowe S.A., Urzędy Morskie, Zarządy Portów, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (SAR), miasta na prawach powiatu (powiaty grodzkie), Ministerstwo Transportu i Budownictwa, Policja, Straż Pożarna.

Dla SPO T Instytucją Zarządzającą jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, które pełni ogólny nadzór nad procesem programowania, przygotowania i wyboru projektów, realizacji i kontroli realizacji SPO T.

Funkcję Instytucji Pośredniczącej pełni Ministerstwo Transportu i Budownictwa, które odpowiedzialne jest m.in. za wybór projektów, które mają być współfinansowane w ramach SPO T, zawieranie umów o dofinansowanie z beneficjentami, monitorowanie procesu realizacji projektów, kontrolę realizowanych projektów.

Działalność Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego koncentruje się na następujących dziedzinach: W ramach tych dziedzin współfinansowane są następujące działania:
  1. inwestycje produkcyjne mające na celu tworzenie i ochronę stałych miejsc pracy,
  2. inwestycje w infrastrukturę,
  3. rozwój endogeniczny potencjału poprzez środki, które zachęcają i wspierają lokalny rozwój i inicjatywy zatrudnienia oraz działalność małych i średnich przedsiębiorstw,
  4. środki pomocy technicznej określone w art. 2 ust. 4 akapit drugi rozporządzenia (WE) nr 1260/1999.

W regionach wyznaczonych w ramach celu 1, EFRR może przyczyniać się do finansowania inwestycji w dziedzinie edukacji i zdrowia, które są korzystne dla strukturalnego dostosowania regionów.

Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej
(EAGGF - European Agriculture Guidance and Guarantee Funds)

Powstał w 1964 roku na mocy Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Gospodarczą (1957). Zajmuje się wspieraniem przekształceń struktury rolnictwa oraz wspomaganiem rozwoju obszarów wiejskich. Na Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej jest przeznaczana największa część budżetu Unii Europejskiej (w 1999 przeznaczono na ten cel 42,2 procenta budżetu). Ponadto środki Funduszu pochodzą z opłat nakładanych na importowane spoza Unii Europejskiej produkty rolne.

EAGGF składa się z dwóch sekcji: Sekcji Gwarancji, która finansuje wspólną politykę rolną (zakupy interwencyjne produktów rolnych, dotacje bezpośrednie dla rolników) oraz Sekcji Orientacji, która wspiera przekształcenia w rolnictwie w poszczególnych państwach UE i jest instrumentem polityki strukturalnej. W ramach Sekcji Orientacji EAGGF realizuje się następujące zadania:

Finansowy Instrument Orientacji Rybołówstwa
Sektorowy Program Operacyjny Rybołówstwo i Przetwórstwo Ryb 2004-2006

Cel główny

Racjonalna gospodarka żywymi zasobami wód i poprawa efektywności sektora rybackiego oraz podniesienie konkurencyjności polskiego rybactwa i przetwórstwa rybnego. Produkty rybołówstwa oraz chowu i hodowli ryb, produkty przetwórstwa powinny odpowiadać zapotrzebowaniu rynku krajowego pod względem ceny i jakości oraz powinny być konkurencyjne na rynkach zagranicznych.

Priorytety

Priorytet 1. Priorytet 2. Priorytet 3. Priorytet 4. Priorytet 5.

Prace trwają