Powrót do spisu imprez!

Raport o polskich dworach

Wojnę i powojenne barbarzyństwo wywłaszczeń do dziś przeżyło ok. 160 polskich dworów. To 1 proc. przedwojennych dóbr.

„Raport o polskich dworach” złoży prawdziwy mistrz gatunku – dr Maciej Rydel, dokumentalista polskich dworów i historii ziemiaństwa, właściciel największego prywatnego zbioru traktującego o polskich dworach i rezydencjach wiejskich, fotografik i malarz, autor książki „Jam dwór polski”, obrazującej historię polskich dworów.

W 1939 roku było w Polsce ok. szesnastu tysięcy dworów. 6 września 1944 roku – na mocy stalinowskiego dekretu o reformie rolnej – wywłaszczono wszystkich ich właścicieli. W dawnych dworach zaczęto organizować szkoły, biura PGR, przychodnie. Część z nich – nie remontowana, zaniedbana, opuszczona, przebudowywana bez jakiejkolwiek troski – zniknęła bezpowrotnie.

Dwory – bez których polski krajobraz zdaje się niedokończony – to do dziś świadkowie historii, kultury i obyczaju, kultywowania tradycji rodowych i walki o polskość, muzeum pamiątek narodowych, na których wychowywały się kolejne pokolenia.

Dziś żyje ok. 160 dworów. To 1 proc. przedwojennych dóbr. Prezentujemy Państwo dwór Sierakowskich w Waplewie (jednokondygnacyjny), w województwie pomorski, obecnie remontowany, aby powstało w nim Muzeum Tradycji Szlacheckich i Ziemiańskich. Drugi dwór – dwór Janta-Połczyńskich – stoi w Komorzy Małej, na granicy województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

– Oczywiście w trakcie prezentacji będzie mowa o wielu zacnych dworach i ich mieszkańcach – zastrzega dr Maciej Rydel.

Na spotkanie zaprasza Wydział Architektury, Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddział Gdański oraz Polskie Towarzystwo Ziemiańskie.

  • 28 maja 2009, czwartek, godz. 15–17
  • Gmach Główny (na mapie nr 1), sala 300
  • Zapraszamy przede wszystkim uczniów szkół ponadgimnazjalnych i osoby dorosłe
  • Miejsce dostępne dla osób niepełnosprawnych
Inne atrakcje BFN
statystyka