Powrót do spisu imprez!

Ruch jednostek szybkich na fali i na wodzie spokojnej – pokaz na basenie modelowym PG

Trzy metry na sekundę, fala regularna lub spokojny lazur – nim statek rozrysowany na tysiącach projektów wypłynie w morze, musi powstać model, który sprawdzi się w warunkach niczym naturalnych, na basenie modelowym.

Basen modelowy Politechniki Gdańskiej mierzy 30 metrów długości, 3 metry szerokości i regulowaną głębokość wody, maksimum do 1,6 metra. Możemy wyprodukować falę i imitować spokojny lazur.

– Próby modelowe to bardzo ważny etap pracy, okazja do sprawdzenia, czy to co się wymyśliło jest dobre, ale i do ulepszenia kształtu kadłuba oraz określenia mocy silników napędowych – opowiada mgr inż. Mirosław Grygorowicz z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa, który towarzyszyć będzie podczas pokazów dr. inż. Janowi Bielańskiemu z Katedry Teorii i Projektowania Okrętów.

W akcji zobaczyć będzie można jednostki szybkie. Szybkie na wodzie nie znaczy jednak to samo, co szybkie na drodze. Szybkimi nazywa się na wodzie już te jednostki, które osiągają 20 węzłów, czyli w nomenklaturze drogowej: 40 km na godzinę.

W posiadaniu Politechniki Gdańskiej jest również basen wodny o wymiarach 9x6x1 metrów, wyposażony w pochylnię do badań wodowania. Basen służy także do przeprowadzania badań stateczności na spokojnej wodzie i niezatapialności statków.

Na stanowisku, które stanie się areną Bałtyckiego Festiwalu Nauki prowadzono już inne, specjalne badania. Jakie? Pewnie się Państwo zdziwicie: badania napędu gąsienicowego bojowych wozów piechoty oraz lądowania awaryjnego helikopterów na wodzie.

  • 30 maja 2009, sobota, godz. 10–13
  • Budynek OiO (na mapie nr 9), basen modelowy
  • Zapraszamy przede wszystkim uczniów szkół ponadgimnazjalnych i osoby dorosłe
  • Miejsce niedostępne dla osób niepełnosprawnych
Inne atrakcje BFN na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa
statystyka