Jednonocne wirtualne muzeum



Przez 12 godzin – od godz. 18 w sobotę do godz. 6 rano w niedzielę – zapraszamy do wirtualnego, jednonocnego i całkowicie unikalnego muzeum Politechniki Gdańskiej. Tej nocy w całej Europie placówki muzealne otwierają podwoje w ramach akcji – NOC MUZEÓW.

Liczący ponad 100 lat kampus politechniczny sam w sobie jest zabytkiem. Nasza biblioteka i laboratoria kryją jednak nadto setki muzealiów, których na co dzień ludzkie oko nie ogląda. W tę jedną noc uchylamy rąbka tajemnicy. Obejrzyjcie Państwo karty pierwszego polskiego podręcznika geometrii „dla nayaśnieyszego y niezwycieżonego Jana III”, pierwsze zdjęcie polskich studentów politechnicznych z roku 1914, zabytkowe kompensator i wagę, laboratorium chemiczne, które od ponad stu lat wygląda tak samo, przedwojenny indeks...

Serdecznie zapraszamy na Politechnice Gdańskiej do jednonocnego muzeum bez biletów.

Realizacja:
Dział Promocji i Planowania Strategicznego
Politechnika Gdańska

Jesteśmy ciekawi waszego zdania na temat naszego wirtualnego muzeum!
Piszcie na adres: redaktor@pg.gda.pl
Geometra dla nayaśnieyszego y niezwycieżonego Jana III
Dzis pewnie trudno w to uwierzyc, ale dopiero w XVII wieku zaczeto tworzyc i uzywac polskiej terminologii matematycznej. Zawdzieczamy to Stanislawowi X. Solskiemu
  Amarantowy dekiel z „Wisły”
Herb Korporacji ZAG „Wisła” przetrwał wojnę ukryty pod hałdą węgla. Zachował się również dekiel w amarantowym kolorze. No i zaproszenie na dancing. Gdzie te czasy?
  Nestorzy
Muszki, laseczka, kapelusze na głowach. Uwiecznieni na tym zdjęciu, to jedni z pierwszych polskich studentów politechniki w Gdańsku. Gdyby żyliby – mieliby dziś pewnie ok. 115 lat.
  Pan kompensator
W tym roku obchodzi 99 urodziny, a mimo to nic nie stracił ze swego uroku. Poznajcie Państwo – kompensator napięć stałych z mostkiem Wheatstone’a.
Pan inż. Szczerkowski
Oko cieszą stare indeksy, wypisane tak starannie, jak już dziś nikt nie potrafi, legitymacje studenckie, legitymacje stowarzyszeń, dyplomy, listy, zaproszenie na bal, meble, urządzenia techniczne... Rok 1905, 1907, 1914, 1942... W tych pamiątkach przeszłości zapisane są tysiące życiorysów.
  KORAB, świniaki i przodownicy pracy
To żeliwny przycisk służący niegdyś okrętowcom. Używany był do przytrzymywania giętek przy kreśleniu przekrojów powierzchni zewnętrznych kadłuba. Potocznie mówiło się o nim: świniak.
  Laboratorium, w którym zegar stanął 105 lat temu
Niewiele jest na świecie laboratoriów tak starych, jak to chemiczne, w niezmienionej formie od 105 lat służące studentom. Powstało w 1904 roku, wraz z uruchomieniem politechniki w Gdańsku. Tutaj czas stanął.
  VOLVO wśród wag
Ma 78 lat, dwie szalki, wciąż jest piękna i sprawna, przeszła jednak na zasłużoną emeryturę ustępując miejsca młodszym, elektronicznym koleżankom. Waga niemieckiej firmy Sartorius – o marce cenionej od pokoleń – jest wśród wag jak Volvo między innymi autami.
Bim-Bom, czyli wolne miasto
Dobra sława Bim-Bomu rozchodziła się po kraju. Kwietniowe „Szpilki” z 1956 roku recenzowały: „Czyżby Gdańsk był jakimś wolnym miastem?”.
  Nadziak, cep bojowy i kiścień
To nie jest autentyczna broń z XVII wieku, mimo to repliki te już stały się na PG eksponatami muzealnymi. Kto dziś pamięta, że student płci męskiej musiał kiedyś znać taktyki wojenne?