KONKURS WIEDZY O POMORZU

Regulamin Konkursu Wiedzy o Pomorzu

 

  1. Organizacja
  2. Konkurs Wiedzy o Pomorzu zwany dalej Konkursem, jest coroczną imprezą organizowaną przez Klub Studencki "Pomorania", reprezentowany przez Prezesa oraz Zarząd Klubu. Organizacją konkursu zajmuje się powołany w tym celu zespół konkursowy pod przewodnictwem Sekretarza Generalnego Konkursu Wiedzy o Pomorzu.

  3. Cel
  4. Celem Konkursu jest motywowanie młodzieży szkół średnich do wzbogacania wiedzy o Pomorzu i Kaszubach.

  5. Zakres tematyczny
  6. Zakres tematyczny Konkursu obejmuje zagadnienia związane z dziejami, kulturą, geografią i literaturą Pomorza.

  7. Komisja
  1. Przebieg konkursu

Konkurs przebiega w trzech etapach:

  1. a.Etap pierwszy. Obejmuje on eliminacje szkolne; są one przeprowadzone przez nauczycieli szkół średnich i polegają na egzaminie pisemnego opracowanego przez Komisję Konkursową Klubu Studenckiego "Pomorania". Oceną wyników I etapu Konkursu zajmują się nauczyciele szkół średnich w oparciu o przesłane wcześniej odpowiedzi i punktację. Oni też typują uczestników z każdej szkoły do dalszego etapu. Wybrane prace przesyłane sš do Komisji Konkursowej, która dokonuje ostatecznej kwalifikacji.
  2. Etap II Konkursu jest prowadzony na Uniwersytecie Gdańskim. Obejmuje on część testową, trwającą 50 min. Za test uczestnicy mogą uzyskać maksymalnie 48 pkt
  3. c.Do trzeciego, finałowego etapu, Komisja Konkursowa kwalifikuje 10 osób z najwyższą punktacją uzyskaną w drugim etapie.
  4. d.W trzecim etapie uczestnicy odpowiadają ustnie na wylosowany przez siebie zestaw pytań z zakresu geografii, literatury, dziejów i kultury Pomorza. Odpowiedź na każde pytanie oceniane jest przez jury w skali 10 stopniowej.
  5. e.Zwycięzcą Konkursu zostaje uczestnik, który uzyskał największą liczbę punktów w dwóch ostatnich etapach. Na liczbę tą sumuję się punkty, z etapu trzeciego (max. 30 pkt.) i 50% punktów z etapu drugiego (max. 24 pkt.).
  6. f.Jury Konkursu ma prawo zadać dodatkowe pytania (po jednym z każdej dziedziny) w celu wyłonienia ostatecznych laureatów. Przypadek taki może zajść, gdy przynajmniej dwie osoby, po podsumowaniu punktów, uzyska ich taką samą ilość. Możliwość przeprowadzenia dogrywki pozostaje jednak w gestii Jury Konkursu. W porozumieniu z Komisją Konkursową, może ona zadecydować o zajęciu przez uczestników miejsc egzekwo.
  1. Ustalenia końcowe

Komisja Konkursowa ma prawo do wprowadzenia bieżących korekt i dodatkowych ustaleń regulujących przebieg Konkursu.

 

 

Informacja dotycząca zakresu tematycznego Konkursu Wiedzy o Pomorzu.

 

Zakres tematyczny Konkursu Wiedzy o Pomorzu obejmuje trzy równorzędne dziedziny: historię i kulturę, geografię, i literaturę Pomorza.

Pytania z historii dotyczą wydarzeń znaczących dla dziejów Pomorza, jak i postaci regionalnego ruchu kaszubskiego.

Pytania geograficzne obejmują między innymi zagadnienia: klimat, warunki przyrodnicze, problemy gospodarcze, topografię całego Pomorza.

Zagadnienia kulturalne skupiają się na życiu literackim regionu gdańskiego, kulturze duchowej Kaszubów. Należy zwrócić uwagę na twórczość kaszubskojęzyczną oraz polskojęzyczną wywodzącą się z inspiracji kulturą kaszubską. Doświadczenia z poprzednich konkursów uczą, że uczestnicy mają bogatą wiedzę literacką, historyczną i geograficzną - ale tylko encyklopedyczną - ograniczającą się do konkretnego miejsca, wydarzenia, autora i tytułu. Tymczasem pytania finałowe mają charakter problemowy lub przekrojowy. Dlatego ważna jest znajomość tekstów literackich i posiadanie umiejętności ogólnego spojrzenia na sprawy mające miejsce w przeszłości, często też ich odniesienia do teraźniejszości.