Adaptacja używanego żurawia
do nowych warunków eksploatacyjnych


Inwentaryzacja


      To jest przypadek całkowitego braku danych o urządzeniu. Nie ma rysunków konstrukcyjnych, obliczeń, danych materiałowych, historii eksploatacji. Pytanie podstawowe: jak projektować zmiany konstrukcyjne bez wiedzy o wymiarach geometrycznych, gatunku pierwotnie zastosowanych materiałów oraz nieznajomości stopnia zużycia zmęczeniowego? I to bez ingerencji w spójność ustroju nośnego i przy minimalnych kosztach. Odpowiedź nie jest prosta. Wpadnij na konsultacje.
      Inweryzacja wymiarowa jest stosunkowo prosta. Wystarczy mieć taśmę mierniczą, suwmiarkę i odpowiedni grubościomierz.
      Jeżeli zakres modernizacji nie wpływa na wszystkie podzespoły urządzenia, problem jest mniejszy. W takim przypadku wystarczy dostosować zmianę rozwiązania konstrukcyjnego do najbardziej wytężonego podzespołu. Jeżeli zakres modernizacji wpływa na wszystkie podzespoły (np. zmiana udźwigu, zmiana prędkości ruchów roboczych), zadanie rozszerza się do zakresu przeprojektowania urządzenia, zaprojektowanego zgodnie z nieobowiązującymi już normami technicznymi i z uwzględnienniem stopnia zużycia zmęczeniowego.
      Niezależnie od przypadku, inwentaryzacja (w tym: określenie stanu technicznego wszystkich podzespołów urządzenia) jest źródłem podstawowych danych wejściowych do projektu modernizacji.


Niektóre czynności inwentaryzacyjne