Poradnik > Symulatory


Symulatory

Przez kilka kolejnych wieczorów zimowych starałem się przetestować dostępne w internecie symulatory dotyczące żaglówek jak i żeglarstwa.

Spośród wielu stron poświęconych żeglowaniu udało mi się znaleźć i opisać symulatory firm: 21st Century, HangSim, Posey Yacht Design, Leisure Software


Virtual Sailor

Symulator ten jest przeznaczony raczej do samotnego plywania i zwiedzania wysp oraz portów w których można zatankować paliwo. Do wyboru w wersji demo są dwie jednoski: jacht zaglowy oraz motorówka. W wersji pełnej bardzo obszerna ilość jednostek począwszy od najzwyklejszych żaglówek, poprzez jachty regatowe biorące udział w największych regatach świata aż po łódź podwodną. Dysponujemy dość dużymi możliwościami ingerowania w warunki w jakich przyjdzie nam pływać - począwszy od mapy (zapisanej w formacie bmp) aż po ustawienia pogody - siły wiatru, wielkości fal, widoczności, jasności nieba, ilości chmur na niebie, porę dnia. Pogoda cały czas się zmienia, możemy ustawić przewidywaną pogodę na ustaloną godzinę, co czyni możliwe rozpętanie burzy prawie w pół godziny. Programiści zadbali również o to by fale rzeczywiście stwarzały złudzenie falowania.

Dwie możliwości scenariusza: możemy brać udział w regatach albo odbyć relaksujący rejs od portu do portu...


Pływanie nocne jest szczególnie piękne podczas pełni księżyca gdy za rufą pozostał port...


Dość realistycznie skonstruowana sceneria w ekstremalnych warunkach pogodowych lecz zachowanie żagłówki balastowej na fali nie różni się od motorka - realizm zachowania się jednostek nie jest zachowany dość wiernie (chociaż nie wiem czy dobra symulacja jest możliwa w takich warunkach) chociaż i tu można doprowadzić łódkę do przewrócenia i zatopienia.

Widoczki calkiem ładne szczególnie podczas wschodów i zachodów słońca - na chmurach powstają barwne obrazy kolorów.

Grafika - bardzo dobra, specjaliści od 3D naprawde się postarali.

Sterowanie - przy pomocy klawiatury, mamy możliwość trymowania żagli (wszystkich jednocześnie), refowanie oddzielnie dla foka i grota, dostępny jest również autopilot dla steru i dla żagli, GPS, silnik i mapy.

Realizm - bardzo realistyczne otoczenie jachtu, brakuje jedynie wycia witru na wantach (brak want), niestety, jeżeli chodzi o zachowanie łódki w żegludze pod żaglami odbiega ono trochę od rzeczywistości (przy trudnych warunkach meteo) jednak dla początkującego żeglarza nie będzie to zauważalne.

Wymagania - minimalne Pentium 166, Win 95, DirectX 6.0, acelerator 3D, karta dźwiękowa. Jako, że symulator korzysta z bardzo dobrej grafiki 3D wymagania minimalne nie zapewniają działania programu w sposób sensowny.

Wady - brak możliwości pogrania po sieci, tępe zachowanie się przeciwników w regatach, niewielkie błędy przy odwzorowaniu zachowania się jachtu na wodzie.

Symulator przeznaczony do popływania łódką w sposób rekreacyjny - dla wszystkich, chętni mogą popróbować swoich sił w regatach. Program bardzo dobrze odwzorywuje klimat romantycznych poróży przez ciepłe wody oceanów. Polecam wszystkim jako miłe spędzenie wieczornych godzin przy klawiaturze.

Wersja demo ogranicza czas grania do około 3 minut, jednak po jej ponownym uruchomieniu można wybrać opcję Resume Race/Cruize pozwalającą przywrócić stan gry przed jej zamknięciem.

Adres strony z dokładnym opisem oraz plikiem do ściągnięcia:

vs_demo.exe 3 128kB

http://www.hangsim.com/vs
Virtual Sailor created by Ilan Papini copyright 1999 (C)

Koszty rejestracji: 25$ za co można poszaleć do woli bez ograniczeń czasowych, tworzyć (ściągnąć z WWW) nowe łódki jak i scenerie.


21st Century Saling Simulator ver. 1.8

Symulator nadający się pod względem grafiki na komputery o mniejszych mocach wydajnościowych - całość bazuje na przemieszczaniu się bitmap jednak efekt końcowy jest dość znośny. Realizm zachowania się łódki jest tu już dość wiernie zachowany (na tyle na ile pozwala grafika), przeciwnicy są już bardziej inteligentni, chociaż jak zaczną zajmować się sobą to można ich odstawić daleko w tyle. Symulator przeznaczony w szczególności do praktykowania na regatach - brak lądu, jedynie bojki. Do wyboru trzy różne trasy: po śledziu, trójkącie oraz olimpijska. Maksymalnie trzech przeciwników z którymi się ścigasz wykorzystuje prawo drogi, zasłanianie własnym żaglem wiatru innym zawodnikom itp. Pomimo braków w grafice (patrz wymagania) dobry symulator dla początkujących jak i zaawansowanych regaciarzy. Można poczuć dreszczyk współzawodnictwa.

Mamy do wyboru trzy tryby pływania: trening, współzawodnictwo oraz wyścig (Training, practice, and racing), trzy stopnie zaawansowania przeciwników.

Do sterowania jachtem typowo regatowym (pierwowzór użyty do tworzenia programu pochodzi z klasy "J-105") możemy przystąpić myszką lub klawiaturą. Osobno trymujemy foka a osobno grota. możemy prace przy żaglach rozdzielić na załoge a sami zająć się sterem i taktyką regatową. W tym celu służą opcje pływania jako skiper, załoga oraz skiper i załoga, w tym ostatnim mamy do obsługi żagle i ster no i oczywiście musimy jeszcze mieć oczy dookoła aby w nikogo nie wjechać. Dość ciekawe okrzyki wydawane są przez załogę albo skipera gdy próbujemy dorwać się do "nieswoich" spraw.

Regulacja żagli jak i możliwość stawiania spinakera oraz sterowanie jachtu odbywa się przy pomocy panelu sterowania. Po prawej stronie znajduje się mapka z aktualnie zaznaczonymi pozycjami przeciwników co niesamowicie ułatwia orientacje w otoczeniu.

Grafika - Jak na symulator nie jest najlepsza, dałoby się więcej wycisnąć z bitmap.

Sterowanie - przy pomocy myszki, trymowanie żagli oddzielnie dal grota i oddzielnie dal żagla przedniego, spinaker.

Realizm - dobre odwzorowani warunków regatowych (co jest głównym celem tego programu), niemożliwość przewrócenia jachtu (balastówka), walka xpomiędzy jachtami na przyzwoitym poziomie. Dobrze odwzorowane zjawiska takie jak strefy ciszy za żaglem, podmuchy, zawirowania powietrza. Po uderzeniu w przeciwnika jacht może zatonąć.

Wymagania - Win 95, 32MB RAM, karta dźwiękowa, Pentium 90, monitor 256 kolorów, 13 MB na dysku twardym.

Wady - słaba grafika, brak przeszkód nawigacyjnych, brak trybu multiplayer.

Wersja Trial ogranicza ilość uruchomień do pięciu następnie blokuje dostęp do gry.

Do ściągnięcia na stronie:

(21stSailingTrialV1_8.exe) 5 344kB

http://www.21stcenturypublishing.com/

Po rejestracji za 14,95$ otrzymamy pełną wersję programu z nieograniczonym limitem uruchomień.


21st Century Saling Simulator ver. 2.0 Multiplayer

Jak sama nazwa wskazuje gra została napisana z uwzględnieniem rozgrywek regatowych po sieci (również w Internecie). Jak dotąd nie zdążyłem jeszcze ściągnąć tego symulatora (choć zapowiada się ciekawie zważywszy na jego poprzednią wersję). Jak przetestuję to dam więcej informacji o tym symulatorze.

 

 


Info ze strony firmy:

- widok dookoła 360 stopni,

- dźwięk stereo,

- pojedynczy wyścig przeciwko trzem przeciwnikom,

- realistyczne zmiany wiatru,

- w przyszłości możliwość ściągnięcia dodatkowej łódki

Wymagania - Win 9X, 32MB RAM, karta dźwiękowa, Pentium 100 MHz lub szybszy, monitor High color (16-bit) lub True color (24-bit), na dysku twardym 25MB wolnej przestrzeni, do gry w sieci modem lub podłączenie do internetu.

Do ściągnięcia na stronie:

(SailingTrial2_0.EXE) 28 795 kB

http://www.21stcenturypublishing.com/

Cena pełnej wersji: 24,95$


Posey Yacht Design

Firma wypuścila kilka symulatorów o tematyce żeglarskiej zarówno dla wytrwałych regacistów jak i początkujących żeglarzy.Poniżej jest opisany zestaw produktów tej firmy:

Wymagania :
Windows:Windows 95, 98, NT. XGA, SVGA lubVGA monitor. Mysz lub podobne urządzenie, CD-ROM lub stacja dysków. każdy system z tymi wymaganiami posiada wystarczającą ilość pamięci RAM. Mniej niż 1 MB na dysku twardym.

Mac : Power Macintosh z procesorem Power PC. System 7 lub wyższy. Mysz lub podobne urządzenie, CD-ROM lub stacja dysków. każdy system z tymi wymaganiami posiada wystarczającą ilość pamięci RAM. Opcjonalnie 1MB na dysku twardym.

Sailing Dynamics Instructor 2000, Sailing Tactics Simulator 2000, Coastal Cruzing Simulator 2000, Advanced Racing Simulator 2000

Sailing Dynamics Instructor 2000

Symulator Sailing Dynamics Instructor 2000 prowadzi za rękę początkuącego żeglarza objaśniając co należy zrobić w przypadku gdy przywieje mocniejszy wiatr, czy też zmieni kierunek. Możliwe jest też trenowanie manewrów typu podejście do kei czy człowiek za burtą, również lekcje z prawa drogi. Program o bardzo cennych waorach edukacyjnych, odzwzorujący bardzo dokładnie zachowanie się łódki podczas zmieniania ustawień żagli, masztu itd. Umożliwiający na sucho przećwiczenie każdego manewru.

Wersja testowa ogranicza ilość uruchomień do 10, przerywa wykonywane manewry pokazując informacje gdzie i za ile można nabyć program.

Cena: 54,45$ za pierwszy symulator + 5$ za dostarczenie (9$ poza US i Kanadą) 6% podatku, 30% upustu przy zamówieniu dodatkwego symulatora tej firmy.

Wersja demo do ściągnięcia z serwera:

http://www.poseysail.com/

(sdi2kdemo.zip) 659kB

Sailing Tactics Simulator 2000

Posiada podobny interfrejs jak Sailing Dynamics Instructor różni się podejściem docelu symulacji - tutaj najważniejsza jest taktyka regatowa i po to ten program powstał - możemy tutaj doskonalić swoje umiejętności w walce z innymi, bardzo dobrymi i licznymi przeciwnikami. Doskonały do trenowania taktyki regatowej podczas której nie jesteśmy rozproszeni trymowaniem żagli.

http://www.poseysail.com/

(tact2kdemo.zip) 437kB

Cena jak powyżej.

Coastal Cruzing Simulator 2000

Symulator pozwalający się cieszyć z długich rejsów przybrzeżnych. Szczególny nacisk na nawigacje. Do dyspozycji radar, silnik, mapy GPS. To wszystko może się popsuć, odmówić współpracy - bądźcie przygotowani na black-out pomogą wtedy odiweczni sprzymierzeńcy żeglarza - żagle. Dobrze urozmaicone szlaki wodne, błyskawice, nagłe zamglenia, mielizny. Wszystko to co żeglarz morze spotkać na śródlądziu i na morzu. Pozwala na przećwiczenie np. przejścia wąskim szlakiem wodnym tylko na podstawie mapy, kompasu i logu. Grafika nieciekawa, ale to nie jest najważniejsze w tym symulatorze.

http://www.poseysail.com/

(cru2kdemo.zip) 591 kB

Advanced Racing Simulator 2000

Regaty na dobrym poziomie, do obsługi żagle, ster. Nacisk na taktykę żeglugi, prawo drogi i wiedzę skipera. Do wybory kilka standardowych łódek.

http://www.poseysail.com/

(ars2kdemo.zip) 510kB


Leisure Software

Firma ta wypuściła kilka symulatorów z czego tylko Match Racing 2000 jest dostępny w wersji demo do ściągnięcia z serwera. Chociaż nie jestem pewien czy firma akurat tak się nazywa (nigdzie nie znalazłem wprost określenia firmy która programy wypuściła)

Sail 2000

Jak informuje nas producent na stronie pozwala program doświadczyć strategii i sportu America Cup. Wysoko rozwinięta symulacja odtwarzająca realistycznie warunki hydro- i areodynamiczne jachtu, przeciwników obdarzonych inteligencją, wbudowanymi przepisami, scenerią brzegów i historią wyników.

Wymagania sprzętowe: Win 3.1, 9x, 8MB RAM, monitor 256 kolorów, CD-ROM 4x , procesor 486 SX/DX

Cena: 39,99 funtów ang.z podatkiem VAT

Strona z opisem produktu: http://www.pcmaritime.co.uk/leisure/index.html (fun & games)

Sail simulator

Następny produkt tej firmy, jak widać na obrazku obok grafika niezbyt wymagająca, co zresztą ma swoje odwzorowanie w minimalnych wymaganiach sprzętowych.

Dostępna na stronie informacja mówi że można wybrać spośród 9 różnych łódek, 8 akwenów, ustawiać pogodę i porę dnia, używać silnika bądź żagli, eksperymentować z autopilotem lub GPSem. Wraz z grą dostępny specjalistyczny joystik pozwalający kontrolować ster, silnik, żagiel, pozycję sternika i załoganta (balst).

Wymagania sprzętowe: Win 3.11, 9x, 8MB RAM, monitor 256 kolorów, CD-ROM 4x, procesor 486SX/DX

Cena: 49,99 funtów ang.z podatkiem VAT

Strona z opisem produktu: http://www.pcmaritime.co.uk/leisure/index.html (fun & games)

Match 2000

Jedyny program tej firmy udostępniony w wersji demo do ściągnięcia z sieci. Prezentuje się dosyć nieciekawie pod względem graficznym ale za to doskonale pozwala odczuć jak trudno małymi łódkami poprawnie żeglować. Bardzo duża zwrotność z tendencją do nawietrzności przy nieuważnym sterowaniu powoduje że po rufie lądujemy w kącie martwym.
W symulatorze kontrolujemy tylko ster. W wersji demo możliwość rozegrania pojedynku z drugim przeciwnikiem. Kontrolujemy jedną łódkę za pomocą klawiatury, drugą przy pomocy myszki. Rozbudowana kontrola sędziowska co do przestrzegania przepisów. Możemy zgłaszać protesty. Możemy ustawić siłę wiatru, kierunek, podmuchy i rozbieżność w czasie kierunku wiatru. Ma możliwość odtworzenia przebiegu symulacji (replay).

Wymagania sprzętowe: Win 3.11, 9x, 8MB RAM, monitor 256 kolorów, CD-ROM 4x, procesor 486SX/DX

Cena: 39,99 funtów ang.podatkiem VAT

Strona z opisem produktu: http://www.pcmaritime.co.uk/leisure/index.html (fun & games)

Hands-on powerboating

Symulator również dostępny na stronie http://www.pcmaritime.co.uk/leisure/index.html (fun & games).

Jest symulatorem łodzi motorowych. Więcej informacji na stronie producenta.


Jeżeli ktoś zna jeszcze jakieś inne symulatory dotyczące żeglarstwa to będę wdzięczny za przysłanie namiarów w celu przetestowania.
sekzegpg@friko.onet.pl