Numer drugi 14.XII.96 Pismo Wspólnoty Akademickiej "Fraternia"


"AZ" KOCHAĆ...

Kiedy byłam dzieckiem, bardzo lubiłam pisać bajki. Często wymyślając zawiłe przygody głównych bohaterów sama dzięki potędze dziecięcej wyobraźni w nich uczestniczyłam. Potem zaczęłam dorastać i jakoś przestałam się tym zajmować. Pewno już nigdy bym nie wróciła do tego fachu, gdyby nie gazetka parafialna na Chwarznie (moje rodzinne osiedle), która - jak już wiekszość "fratrów" wie - jest jednym z "moich" sposobów na ewangelizację rodzimej parafii. Moja wybujała wyobraźnia znalazła znowu swoje zastosowanie. Ważne jest jednak to, że potrafiła m na nowo odkryć w sobie talent podarowany przez Pana . Niedawno chyba nawet było o tym czytanie.

Używanie swoich talentów to jedna z cząstek ludzkiego powołania. Jakie jest moje powołanie? Po co żyję ? Co ciekawego przygotował Bóg, by zdarzyło się w moim życiu?- to pytania, które zapewne często przemykają przez nasze myśli, a ostatnio również przez moje. Oczywiście pierwszym i podstawowym powołaniem człowieka jest miłość. Właściwie, by być szczęśliwym, wystarczy tylko kochać. No właśnie, ale czy "tylko" kochać czy też raczej "aż" kochać. Tak odnoszę wrażenie, ze sama miłość nie wystarcza, człowiek pragnie pozostawić coś po sobie potomnym, odkryć coś nowego, pójść tam, gdzie jeszcze nikt nie był i zbadać to. Takie są również moje marzenia.

Będę już kończyć, za pół godziny trzeba wychodzić. Cieszę się, że znowu, jak w każdą sobotę, Was wszystkich zobaczę. Jestem przekonana, że nasza wspólnota to dar od Pana, który trzeba pielęgnować, czego się cały czas uczę.

Honorcia lub Hoga


RÓWNANIE DRÓG.

"Głos się rozlega: "Drogę dla Pana przygotujcie na pustyni, wyrównajcie na pustkowiu dziedziniec naszemu Bogu! Niech się podniosą wszystkie doliny, a wszystkie góry i wzgórza obniżą." (Iz 40,3)

Co oznacza to wezwanie? Czemu góry mają się obniżać, a doliny podnosić? "To znak wszechmocy Bożej" - twierdzi Celina, "dla Niego wszystko jest możliwe". "To tak, jak z biedakami, których Pan wywyższa i pysznymi, których poniża" - twierdzi Asia. "To tak, jak z naszą rozchwianą emocjonalnie wiarą, w której są kryzysy i rozkwity, a my mamy to wyrównywać." - twierdzi Magda. "Tu chodzi o wielkość Bożą. Gdy przychodzi człowiek, sprząta się mieszkanie, gdy przychodzi Bóg, trzeba wyrównać góry." - twierdzi Ewelina. "Pan Bóg oczywiście mógłby przyjść po nie wyrównanym podłożu, chodzi o to, aby przyspieszyć Jego przyjście." - twierdzi Michał (por. 1 P 3,12). "Jak fajnie, że są we Fraterni spotkania w małych grupach - twierdzi

Błażej


Powiedziano:

"Człowiek to nie ogórek."

(z cyklu "Podstawowe prawdy chrześcijaństwa"
- ojciec Paweł na homilii podczas Eucharystii dla niewidomych. Gdynia, 8 grudnia 1996)

Rysunek zaczerpnięty z "The Advanced Learner's Dictionary of current English", Oxford University Press; Amen House, London E.C.4., Published 1948


TELEGRAM OD REDAKCJI "OKNA"

PAN MÓWI STOP WSZYSCY SPRAGNIENI PRZYJDŹCIE DO WODY STOP PRZYJDŹCIE CHOĆ NIE MACIE PIENIĘDZY STOP KUPUJCIE I SPOŻYWAJCIE STOP DALEJŻE STOP KUPUJCIE STOP BEZ PIENIĘDZY I BEZ PŁACENIA ZA WINO I MLEKO STOP CZEMU WYDAJECIE PIENIĄDZE NA TO CO NIE JEST CHLEBEM STOP I WASZĄ PRACĘ NA TO CO NIE NASYCI STOP SŁUCHAJCIE MNIE STOP A JEŚĆ BĘDZIECIE PRZYSMAKI STOP I DUSZA WASZA ZAKOSZTUJE TŁUSTYCH POTRAW STOP NAKŁOŃCIE WASZE UCHO I PRZYJDŹCIE DO MNIE STOP

POSŁUCHAJCIE MNIE A DUSZA WASZA ŻYĆ BĘDZIE STOP.


Niezbadane ścieżki

JAKO I MY

Ciepłe, wrześniowe popołudnie. Gdynia, bruk Starowiejskiej, przejście dla pieszych. Kiedy tamtędy przechodziłem, minąłem dwoje młodych ludzi, Nie zapomnę ich głośnej rozmowy.

Ona: "Pamiętasz, jak to jest? Nie 7, ale 77 razy!"

On: "Nie mogę się od tego uwolnić."

* * *

Przebaczenie przywraca światu sens. A my stajemy się wolni. Wolność kosztuje.

"Nie chciejcie wolności, która by nic nie kosztowała."
(Jan Paweł II)

* * *

Zapomnieć? Niemożliwe. Przebaczyć? Trudne. Ale możliwe.

* * *

..i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom.

Góral Nadmorski
Rysowała Iza


Nowiny i starocie

Spotkania wspólnoty w soboty o godz. 18.00 w klasztorze Ojców Franciszkanów w Gdyni, na Wzgórzu Św. Maksymiliana. Rozpoczynają się wspólną Eucharystią.

Czas jedności 22.30 - czas modlitwy za wspólnotę.

Przygotowujemy się na całonocne czuwanie modlitewne Wspólnot Trójmiasta, które odbędzie się w nocy z 20 na 21 grudnia w kościele Gwiazdy Morza w Sopocie.

Fraterniana "wigilia" w sobotę 21 grudnia (kochane siostry, czy będzie coś oprócz opłatka?)

Zarezerwujcie czas od 26 grudnia do 2 stycznia na wypad sylwestrowy do Szwajcarii... kaszubskiej..


OD QUINTUSA

Cztery ramy patrzą na mnie
Swym szklanym okiem
Zmagam się z tym spojrzeniem
Usilnie próbując zapełnić pustkę

Niesie ku mnie ciemne refleksy
Narzuca smutne, zapyziałe obszary
Triumfuje...
Próbuje zakryć mnie gorzką zasłoną

Lecz widzę też czasem przestrzenie jasne,
klarowne w swej klarowności
Radosne
Okno uśmiecha się - umyłem je
Zanurzyłem w obmywającej łasce
Moje okno - Moja dusza

Quintus Depresyjny
Rysował o. Tomasz

PS. Żałuję trochę, że mój debiut w Waszej gazetce nie wypadł bardziej okazale. Jeżeli się Wam ten mały przyczynek spodoba, wyciągnę dłoń do dalszej współpracy.

Jeżeli chodzi o ksywkę "Quintus Depresyjny" - pytajcie Górala.


Przygody Fratersów

Rysowała Iza


Pięta redakcyjna: Iwonka, Robert, Marcun, Błażej i inni. Gdynia, Ujejskiego 40, tel. 220238.
Nieupoważnione kopiowanie w całości lub części zalecane.

Poprzedni numerNastępny numer