baner2

Praktyki studenckie

Studentów Wydziału Architektury obowiązują następujące praktyki:

1. Praktyka budowlana - 4 tygodnie po II semestrze.

Praktykę prowadzi Katedra Techniki Budownictwa. Studenci w ramach praktyki budowlanej zapoznają się na indywidualnie wybranych budowach z dokumentacją techniczną obiektu. Ich zadaniem jest zapoznanie się z procesami budowlanymi realizowanymi na budowie. Z przebiegu praktyki każdy student przygotowuje sprawozdanie udokumentowane zdjęciami, opisem procesów technologicznych i dokumentacją rysunkową.

2. Ćwiczenia terenowe ruralistyczne - 7 dni po II semestrze

Praktykę prowadzi Katedra Projektowania Środowiskowej. Zadaniem praktyki jest poznanie specyfiki przestrzenno-kulturową wsi i jej regionu etnograficznego, zebranie informacji dotyczącej układu przestrzennego miejscowości, cech charakterystycznych zabudowy, wartości środowiska przyrodniczego i krajobrazu oraz opracowanie podstawowego materiału inwentaryzacyjnego dla pracy semestralnej. Celem praktyki jest praktyczne poznanie miejscowości, która jest przedmiotem dalszego opracowania semestralnego w formie planów zagospodarowania przestrzennego i projektów architektonicznych wybranych obiektów.

3. Ćwiczenia terenowe: plener malarski - 7 dni po IV semestrze.

Plener malarski realizowany jest przez Katedrę Rysunku, Malarstwa i Rzeźby. Polega na ćwiczeniach malarskich i rysunkowych, prowadzonych na podstawie obserwacji pejzażu. Ćwiczenia poprzedzone są omówieniem i polegają na samodzielnej pracy studentów oraz korektach w trakcie realizacji ćwiczeń. Celem ćwiczeń w plenerze jest wykształcenie w studentach wrażliwości na zagadnienia kompozycji i koloru na podstawie obserwacji pejzażu. Ważnym zagadnieniem jest budowanie przestrzeni przy pomocy koloru w pejzażu architektonicznym i otwartym oraz obserwacja kontrastów kolorowych, a w rysunku - walorowych. Plener kończy się wystawą prac studentów.

4. Ćwiczenia terenowe: inwentaryzacja zabytków architektury - 10 dni po VI semestrze.

Praktyka ta prowadzona jest przez Zakład Historii Architektury i Konserwacji Zabytków. Ćwiczenia inwentaryzacyjno-pomiarowe prowadzone są na historycznych obiektach zabytkowych. Mają na celu zapoznanie studentów z techniką budowy, procesem technologicznym, rodzajami konstrukcji, detalem architektonicznym oraz poszerzyć zakres wiedzy z dziedziny przedmiotu Historia architektury, budownictwa i konstrukcji. Ćwiczenia uczą logicznego myślenia w zakresie budownictwa i posługiwania się specyficzną grafiką i teczką używaną do inwentaryzacji. Umiejętność wykonywania inwentaryzacji jest niezbędnym elementem codziennej zawodowej praktyki architekta.

5. Ćwiczenia terenowe: inwentaryzacja urbanistyczna - 10 dni po VI semestrze.

Praktyka ta prowadzona jest przez Zakład Urbanistyki i Zakład Rozwoju Miasta. Celem praktyki jest inwentaryzacja urbanistyczna - funkcjonalna, przestrzenna, kompozycyjna) wybranego fragmentu miasta (wnętrza urbanistycznego, bloku urbanistycznego i in.) i jego waloryzacja. Indywidualne tematy praktyki są wybierane przez studentów w uzgodnieniu z kadrą sprawującą nadzór merytoryczny nad praktyką. W ciągu ostatnich trzech lat realizowania praktyki, odbywała się na zamówienie Zarządu Miasta Kwidzyna. Studenci wykonywali inwentaryzację urbanistyczną części miasta i studialne opracowania projektowe na tematy wybranych jego fragmentów.

6. Praktyka przeddyplomowa - 4 tygodnie po VIII semestrze

Studenci odbywają tę praktykę w wybranych przez siebie biurach czy pracowniach projektowych. Nadzór nad merytoryczną stroną praktyki sprawują promotorzy prac dyplomowych. Oni też dokonują zaliczenia praktyki.