Atrakcyjna przestrzeń publiczna kampusu

Jednym z priorytetów projektu jest zaplanowanie spójnego systemu atrakcyjnej przestrzeni publicznej kampusu. Twórcy koncepcji mają na celu stworzenie miejsc dla ekspozycji sztuki, architektury i nowoczesnych technologii. W zamyśle mieści się naturalnie także miejsce dla pamiątek techniki.

Przestrzeń publiczna tworzona jest na zasadzie zapewniania ciągłości, przechodzenia przez ścieżki, wewnętrzne uliczki, place, miejsca ekspozycji. Niektóre przestrzenie już znalazły swoje przeznaczenie. Pierwszym z takich otwartych placów byłoby Forum Studenckie (na lewo od wejścia przez bramę główną), tam gdzie dziś funkcjonuje parking Wydziału Chemicznego. Na terenie Forum Studenckiego swoją lokalizację znalazłyby działania tymczasowe, jak na przykład te, organizowane podczas juwenaliów, ale także tam pokazywane mogłyby być wielkogabarytowe projekty młodych architektów. Oznacza to wyprowadzenie widowiskowych eksperymentów z ograniczonej przestrzeni laboratoriów w miejsce wspólnego użytkowania, co daje też możliwość organizowania wydarzeń społecznych na bazie codziennych działań uczelnianych. Tam też znalazłyby się miejsca odpoczynku dla studentów.

Kolejną przestrzenią przeznaczoną do otwartego przebywania jest trawnik między Wydziałem Chemicznym a Gmachem Głównym, który już dziś funkcjonuje jako miejsce studenckiej sjesty. Nieco dalej planowany jest zewnętrzny amfiteatr, gdzie wiosną i latem można będzie pokazywać filmy pod gołym niebem. Amfiteatr uruchomiłby także przepływ ludzi za Gmach Główny, czyli na tyły politechniki, gdzie znajdują się tereny zielone dzisiaj zupełnie odizolowane od szlaków pieszych.

Ulica Sztuki i Pasaż Techniki – to dwa równoległe ciągi piesze zaprojektowane pomiędzy Wydziałem Elektrycznym i Gmachem Głównym. Tu przeniesiony zostałby Pracownia Historii Politechniki Gdańskiej, aby pochwalić się tym, co skrywa nasze małe muzeum, dziś zajmujące pomieszczenia na poddaszu Gmachu Głównego. Na Ulicy Sztuki utworzona zostałaby niewielka przestrzeń wystawowa oraz przeniesiona pracownia rzeźby Wydziału Architektury, tak aby przechodnie mogli przyglądać się na żywo pracy młodych artystów. W Pasażu Techniki znalazłoby się miejsce na wystawienie pamiątek techniki i elementów wyposażenia dawnych laboratoriów.

Na zapleczu Audytorium Novum planuje się stworzenie obiektu, który roboczo został nazwany edukatorium, a w którym mieściłyby się głównie sale audytoryjne. Pomiędzy budynkami możliwe byłoby usytuowanie innych ożywiających przestrzeń, a jednocześnie tak potrzebnych na terenie kampusu funkcji, na przykład sklepu kreślarskiego, księgarni czy kawiarni. Ustawienie budynków umożliwi ukształtowanie zacisznego placu otwartego na historyczną zabudowę i sprzężonego z placem przed budynkiem Hydro, czyli Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska.

Po drugiej stronie ulicy Siedlickiej, wzdłuż starego budynku Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki – zaplanowany jest Plac Medialny. Tam można by znakomicie prezentować różnego typu instalacje medialne, jak choćby wdrażane w tej chwili inteligentne interaktywne latarnie. Stworzenie takiej przestrzeni ekspozycji dałoby także możliwość zacieśnienia współpracy wydziału ETI z architekturą na polu badawczym. Wyobraźmy sobie, że tam można by eksponować instalacje z pogranicza sztuki i wysokich technologii.