logo PG V BFN logo BFN



VI Ba³tycki Festiwal Nauki odbêdzie siê na prze³omie maja i czerwca, w dniach 29.05. 01.06.2008 r. Festiwal, za spraw± poprzednich dokonañ i wielkiego, spo³ecznego wysi³ku ¶rodowiska naukowego Wybrze¿a sta³ siê ju¿ wydarzeniem tradycyjnym, wpisanym w jego koloryt. To co wyró¿nia nasz region w Polsce to oczywi¶cie po³o¿enie- blisko¶æ morza, urokliwy klimat, przemys³, stocznie, porty i znacz±ca koncentracja uczelni wy¿szych i placówek zajmuj±cych siê dzia³alno¶ci± naukowo-badawcz±. Nauka zadomowi³ siê tu na dobre i nieustannie zdobywa nowe przyczó³ki.

Celem tego Festiwalu jest pobudzenie zainteresowañ ró¿nymi dziedzinami wiedzy w szerokich krêgach spo³eczeñstwa, a w szczególno¶ci w¶ród m³odzie¿y szkolnej, oraz zaprezentowanie osi±gniêæ pracuj±cych tu naukowców. Jeden z akcentów k³adziemy na pokazanie praktycznej roli i znaczenia nauki. Temu s³u¿y ró¿norodna propozycja wyk³adów, pogadanek, spotkañ warsztatowych, wystaw i ró¿nych prezentacji.
    Tak skonstruowany program pozwoli uczestnikom wybraæ tematy i miejsca najbardziej ich interesuj±ce, bez obawy, ¿e temat bêdzie za trudny albo nies³ychanie skomplikowany.

W ubieg³ym roku do internetowej bazy danych Festiwalu Nauki na Wybrze¿u zg³oszono 683 ró¿norodnych imprez, a lista organizatorów Festiwalu obejmowa³a 33 instytucje.
   Zespo³y z wszystkich Wydzia³ów Politechniki Gdañskiej, Biblioteki G³ównej i Samorz±du Studentów przygotowa³y 82 imprezy. Przywo³ajmy niektóre tytu³y imprez: "Intryguj±cy ¶wiat fraktali", "200 lat regularnych pomiarów i obserwacji meteorologicznych w Gdañsku", "Historia maszyny drukarskiej" i "Zwi±zki Leonarda Eulera z Gdañskiem".
   Kolejne to: "Dlaczego poci±gi siê nie zderzaj±?", "Jak powstaje elektrownia wiatrowa?", "Termowizja, czyli jak zobaczyæ temperaturê?" i "Zwarcia ³ukowe w rozdzielnicach".

Ka¿dy z nas ma do czynienie z chemi± w przeró¿ny sposób. Na poprzednim Festiwalu mówili¶my o Biodieselu i o tym jak go otrzymaæ?", o Biotechnologia bez tajemnic, o chemii od kuchni" i wszystkim znanej wodzie, czy i dlaczego powinni¶my kontrolowaæ jej czysto¶æ.

Fizycy i matematycy przygotowali takie oto rarytasy: "Eksploratorium, czyli, ¿e ka¿dy mo¿e wykonaæ do¶wiadczenie fizyczne, co to jest fizyka muzyki rockowej oraz fizyka turystyki górskiej. Zrozumia³± ciekawo¶æ wywo³a³y teamaty - Kompresja obrazu - zastosowanie fraktali, Kryptoanaliza - ³amanie szyfrów. By³a te¿ mowa o Ró¿niczkach..., o Ksiê¿ycu, S³oñcu i Ziemi,o ¶wietle, têczy i kolorach". By³ te¿ tak ujêty temat: "Przychodzi in¿ynier do matematyka".

Dzisiaj ju¿ chyba nikt nie wyobra¿a sobie ¿ycie bez informatyki, robotyki czy telekomunikacji. Elektronika, komputery i internet bêd± dominowaæ w¶ród imprez zaproponowanych przez Wydzia³ Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki. Bêdzie wiêc mowa o komputerach, algorytmach, Internetowej Lidze Robotów Pi³karskich, nowych zastosowaniach technologii bezprzewodowych, optoelektronice. Zapewne bêdzie te¿ kolejna edycja Turnieju Robotów Mini-Sumo i Pomorskiego Turnieju Programów Walcz±cych.

Zapewne wiele ciekawych imprez proponuj± równie¿ pozosta³e Wydzia³y: Architektury, Mechaniczny, In¿ynierii L±dowej i ¦rodowiska Oceanotechniki i Okrêtownictwa, Zarz±dzania i Ekonomii oraz Biblioteki G³ównej a tak¿e Samorz±d Studentów Politechniki Gdañskiej.

Wszystkie niezbêdne informacje dotycz±ce VI Ba³tyckiego Festiwalu Nauki w Politechnice Gdañskiej znajd± siê w interenetowej bazie danych: http://www.festiwal.pg.gda.pl

Ponadto podobnie jak w latach minionych wydany zostanie informator zawieraj±cy wykaz wszystkich, politechnicznych imprez festiwalowych.

Za spraw± unijnego programu "Za rêkê z Einsteinem" pomorskie gimnazja otrzymaj± zapewne finansowe wsparcie na organizacjê wyjazdu na Festiwal. Bêd± mia³y za co wynaj±æ ¶rodek transportu. Liczymy na znacz±c± frekwencjê i wielka ciekawo¶æ wiedzy.
   Tradycyjnie wspó³pracujemy z Kuratorium O¶wiaty woj. pomorskiego i Centrum Kszta³cenia Nauczycieli. Tak¿e t± drog± bêdziemy zapraszaæ m³odzie¿ szkoln± i nauczycieli przekazuj±c aktualne wiadomo¶ci, nasze festiwalowe informatory oraz plakaty.
   Osoby, które s± zainteresowane pozosta³ymi imprezami festiwalowymi na Wybrze¿u mog± znale¼æ pe³na informacjê na stronie:
http://truskawka.univ.gda.pl:8080/sezam UG/servlet/WWW.SUG-Event2List

Ponadto na tydzieñ przed Festiwalem, w sobotê uka¿e siê specjalny dodatek "Gazety Wyborczej" z pe³nym wykazem imprez V BFN.
   Zapraszamy zatem serdecznie w progi Politechniki Gdañskiej w dniach 29.05. - 01. czerwca 2008 roku.
Mieczys³aw Serafin i Leon Swêdrowski


imprezy
biuro
aktualnosci
koordynatorzy
BFN na wybrze¿u
historia
historia