AKTUALNOŚCI


PROJEKT OPRACOWANY W ChemBioFarm
ZOSTAŁ SFINANSOWANY W RAMACH SPO-WKP

Centrum ChemBioFarm uzyskało dofinansowanie z funduszy strukturalnych UE w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, poddziałanie 1.4.3.
Przedmiotem finansowanego projektu był zakup i zainstalowanie zestawu specjalistycznej aparatury naukowo-badawczej, mającej stanowić wyposażenie nowotworzonego Laboratorium Badania Oddziaływań Międzycząsteczkowych Biomakromolekuł.

W skład zestawu, którego zakup został sfinansowany weszły:
  1. Mikrokalorymetr titracyjny izotermalny
  2. Mikrokalorymetr różnicowy skanujący
  3. Preparatywny chromatograf cieczowy /HPLC/
  4. Chromatograf cieczowy do oczyszczania białek /AKTA-FPLC/
  5. Czytnik mikropłytek
  6. Klaster wieloprocesorowy o znaczącej mocy obliczeniowej (do modelowania oddziaływań międzycząsteczkowych)

Kwota uzyskanego dofinansowania wynosi 1.800.630 zł, z czego 75% zostało sfinansowanych z funduszy strukturalnych, a pozostałość z funduszy MNiSzW jako dotacja aparaturowa.

Kierownikiem Laboratorium jest dr inż. Marcin Olszewski



II faza badań klinicznych

W dn. 3 stycznia 2006 firma Xanthus Life Science, USA, specjalizująca się w organizowaniu i prowadzeniu badań klinicznych potencjalnych leków przeciwnowotworowych, ogłosiła rozpoczęcie badań klinicznych II-giej fazy przeciwnowotworowej pochodnej imidazoakrydonu C-1311 (Symadex).
Symadex został otrzymany w Katedrze Technologii Leków i Biochemii, w zespole naukowym kierowanym przez prof. Jerzego Konopę i jest po Ledakrinie, drugim oryginalnym polskim związkiem przeciwnowotworowym, który zakwalifikował się do II-giej fazy badań klinicznych. W przypadku Ledakrinu miało to miejsce ponad trzydzieści lat temu. Ogłoszone badania Symadexu będą przeprowadzone na grupie chorych z przerzutowym rakiem piersi. Planowane jest rozpoczęcie podobnych badań u pacjentów z rakiem jelita grubego (okrężnicy).
Pozytywne wyniki badań II fazy będą warunkiem zakwalifikowania do fazy III-ej, która ostatecznie rozstrzygnie czy C-1311 zostanie uznany jako nowy lek. Badania kliniczne są długotrwałe, skomplikowane i nadzwyczaj kosztowne. Należy się więc uzbroić w cierpliwość w oczekiwaniu rozstrzygnięcia odnośnie klinicznych wartości terapeutycznych C-1311 (Symadexu).


Nowy lek przeciwpadaczkowy

Dr hab.inż. Ryszard Andruszkiewicz, prof. nadzw. PG w Katedrze Technologii Leków i Biochemii, pracownik Centrum Doskonałości ChemBioFarm jest współautorem odkrycia substancji aktywnej, składnika nowego leku przeciwpadaczkowego o nazwie Lyrica, leku produkowanego i sprzedawanego prze amerykańską firmę Pfizer. Historia tego leku rozpoczęła się w latach 80-tych ubiegłego stulecia, kiedy to Ryszard Andruszkiewicz (wówczas doktor) przebywał na stażu naukowym w Nortwestern University w Evanston w Stanach Zjednoczonych i uczestniczył w realizacji jednego z projektów badawczych. w zespole kierowanym przez Profesora Richarda Silvermana. Projekt realizowany w tamtejszym laboratorium polegał na otrzymani nowych, nieznanych związków chemicznych będących analogami kwasu (-aminomasłowego (GABA). Uważa się, ze obniżenie poziomu tego aminokwasu w mózgu jest przyczyną powstawania napadów padaczkowych. Zadaniem dr Andruszkiewicza było otrzymanie tych analogów i sprawdzenie właściwości tych związków w stosunku do dwóch enzymów - (-aminotransferazy GABA (enzymu odpowiedzialnego za katabolizm GABA) i dekarboksylazy L-Glu (enzymu odpowiedzialnego za anabolizm GABA). W wyniku badań okazało się, ze otrzymane na drodze syntezy związki są aktywatorami tego ostatniego enzymu, mogły więc prowadzić do podwyższenia poziomu GABA w mózgu a tym samym być wykorzystane do leczenia padaczki. Jeden z otrzymanych związków wykazywał wysoką aktywność przeciwpadaczkową i został skierowany do badań w firmie Parke-Davis. Następnie badania te kontynuowano w firmie Pfizer, która w roku 2004 otrzymała zgodę na produkcję i sprzedaż nowego leku. Lyrica jest sprzedawana z powodzeniem w kilkudziesięciu krajach, jako lek przeciwpadaczkowy oraz lek do zwalczania bólów neuropatycznych. Z pewnością będzie sprzedawana także w Polsce.
 

O centrum Aktualności Struktura Kadra Komitet Doradczy Badania Granty Publikacje
Konferencje Działalność edukacyjna Współpraca Oferta współpracy Laboratorium BOMB