Dzis pewnie trudno w to uwierzyc, ale dopiero w XVII wieku zaczeto tworzyc i uzywac polskiej terminologii matematycznej. Zawdzieczamy to Stanislawowi X. Solskiemu - teologowi, matematykowi i znawcy mechaniki w jednej osobie, który ma na swoim koncie pierwsza techniczna publikacje w jezyku polskim. Z jego dorobku korzystano az do poczatku XIX wieku. Biblioteka PG moze poszczycic sie tym, ze "Geometra y architekt polski" Solskiego znajduje sie w jej zbiorach.
„Nayaśnieyszemu y niezwycieżonemu Janowi III Krolowi polskiemu Zyczliwy prognostyk pewnego nád Turczynem zwyćięstwá w roku M.DC.LXXXIII.” – napisał Solski w „Geometrze polskim” ofiarowując swoje dzieło królowi Janowi III Sobieskiemu 10 maja 1683 roku, na 3 miesiące przed victorią wiedeńską.
Stanisław X. Solski pochodził z mieszczańskiej rodziny z Kalisza. Był jezuitą, otrzymał wykształcenie teologiczne, ale i matematyczne oraz z zakresu mechanik. Wykładał w kolegium w Krośnie. Podczas wyprawy wiedeńskiej króla Jana III Sobieskiego sprawował obowiązki kapelana obozowego.
Solski ma na swoim koncie prace z dziedziny metrologii mierniczej oraz mechaniki i budowy maszyn prostych.
W wielotomowym, napisanym w języku polskim dziele „Geometra polski” (1683–1685), Solski popularyzował matematykę i osiągnięcia techniczne, wprowadzał polską terminologię matematyczną, przedstawiał oryginalne wykłady matematyki i opracowane przez siebie przyrządy. Dzieło „Architekt polski” (1690) – książka o mechanice budowlanej i przemysłowej – miała podobnie popularyzacyjny charakter.
Solski opisywał w niej maszyny poznane dzięki pracom innych autorów, widziane podczas licznych podróży po Polsce, Turcji i Bułgarii, bądź samodzielnie zaprojektowane. Cel był jasny: ulżenie pracy budowniczych, którzy nie raz tracili przy pracy zdrowie, a czasem i życie. I tak autor przedstawił budowę i działanie kafara, lewarów i wind, kołowrotów, młynów i pił, studzien i pomp, wodociągów, fontann i zegarów wodnych oraz kilka wariantów – uwaga! – perpetuum mobile.
Z dzieł Stanisława X. Solskiego korzystano aż do początków XIX wieku.
Starodruk „Geometra y architekt polski”, datowany na rok 1683, opuścił drukarnię J. M. Schedlów w Krakowie. Pieczołowicie przechowywany jest w zbiorach Biblioteki Głównej Politechniki Gdańskiej.