Herb Korporacji ZAG „Wisła” przetrwał wojnę ukryty pod hałdą węgla. Zachował się również dekiel w amarantowym kolorze. No i zaproszenie na dancing. Gdzie te czasy?
2 lipca 1938 roku była sobota. Korporacja ZAG „Wisła” zapraszała wielmożnych państwa z rodzinami na dancing. Zabawa miała rozpocząć się o godz. 20.30 w górnej sali „Danziger Hof” w Gdańsku, hotelu wzniesionego w 1898 roku przy dzisiejszych Wałach Jagiellońskich, na wysokości budynku LOT. Bilet wstępu kosztował 3 zł, a dla akademików 1,50 zł. W 1945 roku zburzono „Danziger Hof”. Na uczelni pozostały jednak ślady działalności Korporacji ZAG „Wisła”.
Polscy studenci przedwojennej politechniki zrzeszali się i działali we własnych związkach, stowarzyszeniach, korporacjach oraz kołach naukowych. 3 maja 1913 roku powstała pierwsza polska organizacja studencka politechniki – Związek Akademików Gdańskich, przekształcona w grudniu 1918 roku w Związek Akademików Gdańskich „Wisła”, a następnie w 1921 roku w Korporację ZAG „Wisła”.
Do dziś przetrwała owalna rogatywka w amarantowym kolorze z czarnym daszkiem, należąca do Korporacji ZAG „Wisła”. Zwana przez studentów deklem. Zachowała się również płaskorzeźba, drewniany herb korporacji.
– W lewym górnym polu znajdujemy żaglowiec gdański z symbolami technicznymi (koło zębate, trójkąt, cyrkiel), w lewym dolnym: dwa skrzyżowane pistolety z datą 29.VI.1913 – opowiada Barbara Ząbczyk-Chmielewska, kustosz Pracowni Historii PG. – W prawym górnym widnieje orzeł polski, a w prawym dolnym barwy korporacji, biało-amarantowe pole. W środku – tarcza z monogramem korporacji (cyrklem) i dewiza korporacji Omnia pro Patria (łac. wszystko dla Ojczyzny).
Herb przekazany został uroczyście uczelni przez Koło Byłych Studentów Polaków PG z lat 1904–1939. Z relacji wiemy, że wojnę przetrwał przechowywany pod hałdą węgla.