Oko cieszą stare indeksy, wypisane tak starannie, jak już dziś nikt nie potrafi, legitymacje studenckie, legitymacje stowarzyszeń, dyplomy, listy, zaproszenie na bal, meble, urządzenia techniczne... Rok 1905, 1907, 1914, 1942... W tych pamiątkach przeszłości zapisane są tysiące życiorysów.
Prezentujemy Państwu indeks Edwarda Szczerkowkiego – pochodzącego z Karsznicy w Poznańskiem, absolwenta Gimnazjum Bergera w Poznaniu – który w roku 1929 rozpoczął naukę na Wydziale Budownictwa Lądowego politechniki w Gdańsku. Działał w sekcji żeglarskiej i lekkoatletycznej AZS i był członkiem Aeroklubu Gdańskiego.
Za jego prezesury w „Bratniej Pomocy” ZSPPG zorganizowano sale kreślarskie tylko dla Polaków. Dyplom Szczerkowski uzyskał w 1937 roku, po czym rozpoczął pracę w przedsiębiorstwie budowlanym w Krakowie. Rok później przeniósł się do Lwowa, gdzie kierował budową budynku ZUS. W czasie wojny walczył w szeregach AK. Zginął 22 października 1943 roku, mając 39 lat, zastrzelony przez niemieckiego oficera.
W zbiorach Politechniki Gdańskiej pozostała tylko niewielka część dawnego archiwum przedwojennej uczelni. W połowie lat osiemdziesiątych XX wieku powołano więc do życia Pracownię Historii Politechniki Gdańskiej, której głównym celem i zadaniem stało się gromadzenie i zabezpieczanie wszelkich materialnych śladów historii politechnik i związanych z nią ludzi, na przestrzeni już ponad stuletniej historii.
Bogactwo życia studenckiego i działalności organizacji studenckich zarówno przedwojennych, jak i po 1945 roku, a także znaczenie i unikalność wielu zjawisk kultury studenckiej, spowodowały konieczność pozyskiwania i zabezpieczenia wszelkich materiałów dokumentujących ich dorobek. I tak zbiory pęcznieją o pamiątki ofiarowane przez dawnych studentów, rodziny profesorów, kolekcjonerów...
Może i w Państwa posiadaniu są jakieś politechnikalia?